دسته بندی نشده

نصب SDK در اندروید استودیو

توجه داشته باشید برای انجام هر گونه بروز رسانی اندروید-SDK در نرم افزار اندروید استودیو از یک نرم افزار رفع فیلتر استفاده نمایید که در مقاله ای دیگر یک روش بهینه برای عبور از فیلترینگ گوگل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای توسعه برنامه‌های مبتنی بر اندروید، باید اندروید-SDK را نصب کنید. در این مقاله نحوه نصب Android SDK Tools، یاد خواهیم گرفت که SDK چیست و چگونه با استفاده از اندروید استودیو  اقدام به نصب آن می کنیم. ابتدا با رابط کاربری گرافیکی Android SDK Manager برای مدیریت SDK آشنا می شویم. ما نحوه پیدا کردن مسیر SDK، اجزای مختلف SDK مانند پلتفرم‌های SDK، ابزارهای SDK، ابزارهای ساخت، شبیه‌سازها و غیره را دریابیم. در نهایت، نحوه نصب اندروید SDK را به شما نشان خواهیم داد.

اندروید SDK چیست؟

کیت توسعه نرم افزار اندروید (SDK) مجموعه ای از ابزارهای توسعه است که برای توسعه برنامه های مبتنی بر اندروید مورد نیاز است. 

ما می توانیم برنامه های اندروید را با ابزارهای توسعه مختلف ایجاد کنیم؛ همچنین می توانید از جاوا یا کاتلین استفاده کنید یا از فریم ورک هایی مانند NativeScript یا React Native استفاده کنید. اما استفاده از اندروید SDK برای هر ابزاری که برای توسعه اندروید می باشد ضروری است.

اندروید-SDK با ابزارهای مورد نیاز برای ساخت برنامه های اندروید همراه است. با استفاده از SDK می توانید برنامه را در دستگاه نصب کنید و به ویژگی های ارائه شده توسط سیستم عامل دسترسی پیدا کنید. SDK همچنین دارای ابزارهایی برای اشکال زدایی برنامه است. شبیه ساز اندروید به شما این امکان را می دهد که برنامه ها را در انواع مختلف دستگاه ها آزمایش کنید، بدون اینکه نیازی به خرید داشته باشید.
اندروید-SDK در نسخه های مختلفی عرضه می شود. هر نسخه جدید از سیستم عامل اندروید با یک نسخه SDK یا نسخه API جدید همراه است. به عنوان مثال، جدیدترین Android Pie (یا Android 9) دارای یک نسخه SDK API مربوطه 28 است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد هر نسخه می توانید به یادداشت های انتشار پلت فرم SDK مراجعه کنید.

مدیریت کننده اندروید SDK

مدیریت کننده اندروید-SDK به ما کمک می کند ابزار های لازم را جهت توسعه اندروید دانلود و مدیریت کنیم، از جمله این موارد می توان به جستوجو ها و بروزرسانی‌ها، نصب و حذف آسان SDK‌ های قدیمی و جدید به سادگی هر چه تمام تر اشاره داشت.

 مدیریت کننده اندروید-SDK بخشی از اندروید استودیو است و همراه با آن نصب می شود. بنابراین، ابتدا باید آن را نصب کنید. به آموزش ما درباره ی نحوه دانلود و نصب اندروید استودیو مراجعه کنید.
می‌توانید با کلیک بر روی SDK Manager <- Menu Option Tools (یا SDK Manager <- Android <- Tools  در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید استودیو)، مدیریت کننده SDK را باز کنید. همانطور که در تصویر نشان داده شده است می توانید روی نماد موجود در نوار ابزار نیز کلیک کنید
مکان یابی Android SDK Manager در اندروید استودیو
تصویر زیر تصویر Android SDK Manager است
Android SDK Manager

در قسمت سمت چپ، باید اندروید-SDK را در قست System Settings -> Appearance & behavior انتخاب کنید.

مسیر اندروید SDK

مسیر اندروید-SDK معمولاً مطابق تصویر بالا C:\Users\<username>\AppData\Local\Android\sdk است. اما می توانید با کلیک بر روی لینک ویرایش آن را تغییر دهید.

اگر از NativeScript یا برنامه ای دیگر استفاده می کنید، مکان SDK بسیار مهم است، برای اینکه NativeScript بتواند SDK را انتخاب کند، باید متغیر محیطی ANDROID_HOME را تعریف کنید. به عنوان مثال در برنامه ionic انتظار دارد که متغیر محیطی ANDROID_SDK_ROOT به مسیر SDK اشاره کند.

مدیریت کننده SDK شامل سه برگه است می باشد:

  • پلتفرم‌های SDK
  • ابزارهای SDK
  • مخازن بروز رسانی SDK

پلتفرم های SDK

این برگه حاوی لیستی از SDK های اندروید است. اگر می‌خواهید برنامه‌هایی را با هدف پلتفرم اندروید توسعه دهید، SDK ضروری است. هر نسخه جدید اندروید دارای نسخه SDK مخصوص به خود است (منظورمان همان API ها اندروید می باشد).

در زیر هر API، چند نوع فایل مختلف وجود دارد که تنها در صورت انتخاب گزینه نمایش جزئیات بسته، نمایش داده می شوند. آنها در تصویر زیر نشان داده شده اند.

Android SDK Platform

این فایل برای کامپایل و اجرای برنامه اندروید مورد نیاز است. حداقل یک پلتفرم SDK باید نصب شود. هنگام توسعه برنامه، همیشه از آخرین نسخه SDK استفاده کنید. همچنان می‌توانید برنامه را در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید اجرا کنید.

Source For Android Package

فایل‌های منبع ، شامل متاداده در مورد پلتفرم SDK است و زمانی که از برنامه android App Server استفاده کنید مفید است. همیشه در هنگام نصب SDK هدف، منابع مربوطه را نیز نصب کنید.

System Image Package

این بسته توسط شبیه سازهای اندروید برای اجرای برنامه در شبیه ساز استفاده می شوند. هر نسخه پلتفرم SDK حاوی لیستی از سیستم های پشتیبانی شده می باشد. شما باید یک سیستم را بر اساس پردازنده کامپیوتر خود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید هنگام ایجاد دستگاه‌های مجازی اندروید (AVD) با استفاده از مدیریت کننده AVD آن‌ها را نصب کنید.
Android SDK Platform

SDK Tools

این برگه شامل مجموعه ای از ابزارهای توسعه و رفع اشکال برای Android SDK است

اندروید Tools SDK – ضروری

این شامل ابزارهای مورد نیاز برای ساخت برنامه های اندروید است. شما باید این بسته را نصب کنید. یادداشت‌های انتشار ابزار Android SDK Build را می توانید ببینید

اندروید Tools-Platform SDK – ضروری

این شامل ابزارهای مورد نیاز پلتفرم اندروید است. ابزارهایی مانند ADB (Android Debug Bridge) بخشی از ابزارهای پلتفرم هستند. این بسته الزامی است. یادداشت‌های انتشار پلتفرم Android SDK را می توانید ببینید

شبیه ساز اندروید – پیشنهادی

اندروید Emulator بخشی از ابزار SDK آندروید است که تا version ۲۵.۲. ارایه شده‌است. اکنون آن‌ها برای نصب جداگانه در دسترس هستند. شما به یک Emulator برای عیب‌یابی و آزمایش برنامه‌های خود در یک اجرای Android emulated نیاز دارید. شبیه ساز اندروید

به روز رسانی منابع SDK

این برگه سایت‌های Android و شخص ثالث را فهرست می‌کند، جایی که Android Studio به دنبال به‌روزرسانی است. می توانید سایت های دیگری را به لیست اضافه کنید و بسته ها را نیز از آن سایت ها دانلود کنید.

نحوه نصب اندروید SDK

برای نصب یک SDK جدید، روی کادر تأیید کلیک کنید، به طور مشابه برای به روز رسانی یک SDK، هر زمان که یک به‌روزرسانی در دسترس باشد، نماد به‌روزرسانی در بخش مدیریت کننده SDK Android در کادر  کنار بسته ظاهر می‌شود. همچنین وضعیت بروز رسانی را در فیلد مربوطه نمایش می دهد.

برای حذف یک بسته، کادر انتخاب را بردارید

برای اعمال تغییرات روی دکمه Apply یا OK کلیک کنید.

در مرحله بعد، ممکن است از شما خواسته شود که شرایط مجوز را بپذیرید و سپس نصب شروع می شود. نصب بسته به تعداد  مواردی که انتخاب کرده اید مدتی طول می کشد تا تکمیل شود.)
پس از اتمام، روی Finish کلیک کنید. اکنون اندروید SDK با موفقیت نصب شده است.

خلاصه

در این آموزش نحوه نصب Android SDK، یاد گرفتیم که Android SDK چیست و چگونه آن را با استفاده از Android SDK نصب/به‌روزرسانی کنیم، همچنین چند چیز در مورد SDK Platform، SDK Tools، SDK Platform Tools، SDK Build Tools، System یاد گرفتیم. سیستم های شبیه ساز و غیره

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *