دسته بندی نشده

overprint/اورپرینت چیست؟

اصطلاحات و مفاهیم چاپ می تواند بسیار گیج کننده باشد، به خصوص زمانی که در صنعت چاپ حرفه ای نباشید. هنگام تنظیم فایل های خود برای چاپ، چند اصطلاح رایج وجود دارد که خوب است بدانید تا مطمئن شوید که فایل شما همانطور که انتظار دارید چاپ می شود. یکی از این موارد «overprint» است.

اورپرینت چیست؟

اورپرینت زمانی است که رنگ‌ها مستقیماً روی هم چاپ می‌شوند که باعث مخلوط شدن رنگ‌ها می‌شود. این ترکیب رنگ ها باعث ایجاد رنگ متفاوت می شود. به عنوان مثال، اگر جوهر زرد روی چاپ فیروزه ای روی چاپ قرار گیرد، همپوشانی سبز رنگ ایجاد می کند.

به چاپ کردن رنگی روی رنگ دیگر اورپرینت گفته میشود.

زمانی که فقط قسمت‌هایی از فایل شما برای چاپ مجدد تنظیم شده باشد و نتیجه نهایی رنگ‌های ناهموار در سراسر فایل شما باشد، می‌تواند مشکل ساز شود.

اورپرینت دقیقا چه کار میکند؟

هنگامی که آبجکتی overprint نشده باشد، هنگام چاپ زیر آن آبجکت هیچ رنگی چاپ نمی شود. رنگ زیر لایه جلویی اثر هنری چاپ نشده است و تنها رنگ لایه جلویی باقی می ماند. ترکیب رنگ در این فرآیند امکان پذیر نیست. این کار از مخلوط شدن، گل آلود شدن یا اشباع بیش از حد رنگ ها جلوگیری می کند. به عنوان مثال، اگر قرار است آبجکتی هنگام چاپ حذف شوند، با چاپ یک جوهر سرخابی روی یک چاپ زرد، فقط لایه بالایی چاپ می شود و در نتیجه یک رنگ سرخابی ایجاد می شود.

اگر شما یک گرافیست یا طراح گرافیک هستید، در اینجا چند نکته مهم در استفاده از چاپ روی چاپ در طراحی آورده شده است:

چند نکته مهم در:

  • در صنعت چاپ، مشکی معمولاً روی رنگ‌های دیگر چاپ می‌شود. مشکی 100% روی رنگ های دیگر چاپ می شود و سیاهی تیره تری ایجاد می کند.
  • اشیایی که به رنگ سفید هستند هرگز نباید اورپرینتشوند، زیرا جوهر سفید معمولی در چاپ وجود ندارد. وقتی یک شی سفید را روی چاپ اضافه می‌کنید، در نتیجه نهایی چاپ شده،دیده نمی‌شود. تنها چیزی که چاپ می شود لایه زیر است.

جمع بندی

اگر گزینه اورپرینت بدون اینکه متوجه شوید روشن شود، احتمالاً با چاپ هایی مواجه خواهید شد که به طور قابل توجهی با آنچه در هنگام طراحی انتظار داشتید متفاوت به نظر می رسند.

برای جلوگیری از آثار مخرب اورپرینت اشتباه، قبل از چاپ در نرم افزار گزینه overprint preview را فعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *